Posted by on 29 maja 2018

Zarejestrowana liczba epizodów ciężkiej hipoglikemii wynosiła 272 w grupie intensywnie kontrolowanej, w porównaniu z 16 w grupie kontrolnej konwencjonalnej; 173 ze wszystkich 288 epizodów (60,1%) zostało potwierdzonych przez pomiar laboratoryjny, 112 (38,9%) to niepotwierdzone odczyty nocne, a 3 (1,0%) miało nieznany status potwierdzenia. Nie zgłoszono długotrwałych następstw ciężkiej hipoglikemii. Dyskusja
W tym dużym, międzynarodowym, randomizowanym badaniu z udziałem dorosłych na OIT odkryliśmy, że intensywna kontrola glikemii w porównaniu z konwencjonalną kontrolą glukozy zwiększa bezwzględne ryzyko zgonu o 90 dni o 2,6 punktu procentowego; oznacza to liczbę potrzebną do wyrządzenia szkody 38. Różnica w śmiertelności pozostała znacząca po dostosowaniu do potencjalnych czynników zakłócających. Ciężka hipoglikemia była znacznie częstsza w przypadku intensywnej kontroli glikemii.
Przeprowadzając nasze badanie, staraliśmy się zapewnić wysoki stopień wewnętrznej i zewnętrznej trafności poprzez ukrywanie zadań leczenia przed randomizacją, wybierając długoterminowy wynik, który nie podlega uprzedzającym stwierdzeniom, oceniając szereg klinicznie ważnych wyników, osiągając prawie całkowite i zgodnie z wcześniej zdefiniowanym planem analizy statystycznej30. Zarządzanie poziomem glukozy we krwi zostało ujednolicone – prawie wszyscy pacjenci otrzymali przypisane leczenie, średni poziom glukozy we krwi różnił się znacząco pomiędzy obiema grupami leczenia podczas 90-dniowego okresu badania, a częstość występowania ciężkiej hipoglikemii była niska w porównaniu z częstością w innych badaniach.
Ograniczenia naszej próby obejmują zastosowanie subiektywnego kryterium – spodziewanego czasu pobytu na oddziale intensywnej terapii – w celu włączenia, niezdolności do uczynienia personelu leczącego i personelu naukowego nieświadomego wykonywania zadań związanych z leczeniem oraz osiągnięcia poziomu glukozy nieznacznie powyżej celu zakres u znacznej części pacjentów w grupie intensywnej kontroli. Nie gromadziliśmy konkretnych danych w celu uwzględnienia potencjalnych mechanizmów biologicznych interwencji próbnych lub ich kosztów. Na podstawie wyników w predefiniowanych parach podgrup nie można wykluczyć, że intensywna kontrola glikemii może przynieść korzyści niektórym pacjentom.
Nasze wyniki różnią się od wyników ostatniej metaanalizy pokazującej, że intensywna kontrola glikemii nie zmieniła znacząco umieralności wśród dorosłych osób krytycznie chorych.14 Zgodnie z próbami zawartymi w metaanalizie, pacjenci w naszym badaniu, którzy zostali przypisani do intensywnej kontroli glikemii w porównaniu z kontrolami konwencjonalnymi miały niższe poziomy glukozy we krwi, więcej insuliny i więcej epizodów ciężkiej hipoglikemii. Wyjątkową cechą naszego badania było ustandaryzowane, kompleksowe zarządzanie poziomem glukozy we krwi możliwe w wielu ośrodkach skomputeryzowany algorytm leczenia dostępny na scentralizowanych serwerach. Ponadto nasi pacjenci otrzymywali głównie żywienie dojelitowe, zgodnie z aktualnymi wytycznymi żywieniowymi opartymi na dowodach33, podczas gdy znaczna część pacjentów włączonych do metaanalizy otrzymywała głównie żywienie pozajelitowe.14,34
Nasza próba miała większą moc statystyczną niż poprzednie badania, jak również dłuższy okres obserwacji niż wszystkie z wyjątkiem dwóch prób w metaanalizie
[przypisy: objawy endometriozy, leczenie endometriozy forum, Warszawa ginekolog ]

Powiązane tematy z artykułem: leczenie endometriozy forum objawy endometriozy Warszawa ginekolog